2014. október 25., szombat

Croissant - a francia vajas csoda


Hozzávalók (kb. 16 nagyobb darabhoz):
18 gr élesztő
1 dl tej
1 ek cukor 

70 dkg liszt
1,5 bögre hideg tej (teljes tej, 3,5% zsírtartalmú)
10 dkg olvasztott vaj
3 ek cukor
2 tk só
30 dkg vaj

1 tojás



  • 1. nap: Az élesztőt az 1 dl langyos, cukros tejbe morzsolom, és hagyom felfutni.
  • Az olvasztott vajat, a cukrot, a sót, a hideg tejet elkeverem, majd hozzáöntöm az élesztőt, és a lisztet apránként hozzáadom (ekkor még egy fakanállal keverem, majd amikor már szinte benne van az összes liszt, kézzel dagasztom tovább). Akkor jó az állaga, ha még kicsit ragad, de már elválik a táltól. Alaposan kidagasztom a tésztát, majd belisztezett nyújtódeszkára teszem, és tovább gyúrom még pár percig. Nyújtófával kinyújtom téglalap formájúra, majd fóliába csomagolva 20 percre a hűtőbe teszem.
  • A 30 dkg vajat felkockázom, és téglalap formában, egy rétegben egy sütőpapírra sorakoztatom őket (kb. 20x25-ös téglalap; nem baj, ha néhol fedik egymást a vajdarabkák). Egy másik darab sütőpapírral az egészet letakarom, és nyújtófával addig formázom, amíg a darabkákból egy egyenletes massza nem lesz (azaz a darabkák közti rések el nem tűnnek). Miközben nyújtom, kézzel is alakítgatom a szélét, hogy megtartsa a téglalap formát. Ha kész, ezt is beteszem a hűtőbe 10 percre.
  • A tésztát kiveszem a hűtőből, és a lisztezett nyújtódeszkára teszem. Olyan nagyságú téglalapra nyújtom, hogy amikor a vajat majd a közepére teszem, az oldalait fel tudjam rá hajtani. A vajat is kiveszem a hűtőből, lehúzom róla a sütőpapírt, és a tészta közepére teszem. A tészta széleivel betakarom a vajat, és együtt kinyújtom őket. Ekkor a rövidebb oldala van velem szemben. 
  • Most kezdődik a hajtogatás. A tészta alsó harmadát felhajtom, majd a felső felét le, úgy hogy betakarja az alsó harmadot. Ismét kinyújtom, majd az eddigi hajtással ellentétesen újra hajtogatok rajta egyet. Ezt még kétszer megismétlem, majd 20 percre a hűtőbe teszem. Ha letelt ez az idő, kiveszem, és a hajtogatást még 4x megismétlem. Újabb 20 perc pihentetés után megint jöhet a hajtogatás, 4x ismételve.
  • Az első napra készen vagyunk: fóliával csomagoljuk be a tésztát és tegyük a hűtőbe egy éjszakára (ha annyira megdagad a tészta, hogy kibújik a fólia alól, tegyünk még rá egy réteget, hogy mindenhol be legyen fedve).
  • 2. nap: Másnap kicsit kinyújtom a tésztát, majd úgy hogy a hosszanti oldala van velem szemben, arra merőlegesen középen kettévágom (így könnyebb tudok majd vele dolgozni). Fontos, hogy a deszkánk mindig lisztes legyen, mert könnyen odaragad hozzá a tészta.
  • A tészta egyik felével kezdem: az előző nap begyakorolt módon 2-3x még hajtogatom, majd téglalap formára, kb. fél cm vastagságúra nyújtom (a téglalap kb. 20x50-60 cm, amennyit a deszkánk enged). A kezemmel folyamatosan igazítom a tészta széleit, hogy a téglalap formát megtartsa. A hosszanti oldala van vele szemben.
  • Nagy háromszögekre vágom a tésztát, és a háromszögeket egyesével feltekerem a következő módon: a csúcsa van tőlem távolabb, az alsó rövidebb szárán egy pici fordított V alakú bemetszést csinálok, és a bemetszéstől két oldalra tartva feltekerem a tésztát kifli formájúra (kicsit hajtsuk be egymás felé a két végét, hogy tartsa majd a formáját). Ha feltekertem a háromszögeket, egy sütőpapírral kibélelt tepsire rakom őket, és konyharuhával letakarva 1 órát pihentetem a kifliket meleg helyen.
  • A tészta másik felével ugyanígy járok el.
  • A sütőt előmelegítem 200 fokra. Egy tojást felverek, egy evőkanál tejet belekeverek, majd a kiflik tetejét megkenem vele. 180 fokon 20-25 percig sütőm őket, addig, amíg a tetejük is megpirul (az első adagnak lehet, hogy picivel több idő kell).
  • Frissen a legfinomabb, lekvárral, de magában is szuper finom!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése